Ograniczenie dotyczące eksploatacji określonej instalacji w związku z ochroną zasobów środowiska może nastąpić w przypadku, gdy nie są spełnione określone warunki, zawarte w art. 144 ustawy Prawo ochrony środowiska (P.o.ś.). Czy od tej reguły są jednak wyjątki?

Punktem wyjścia można uczynić postanowienia art. 144 ust. 1-2 ustawy P.o.ś. Pierwszy z nich odnosi się do tego, że eksploatacja instalacji nie powinna powodować przekroczenia standardów jakości środowiska. Z kolei w drugim zawarto informację, że eksploatacja instalacji powodująca wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, emisję hałasu oraz wytwarzanie pól elektromagnetycznych nie powinna, z zastrzeżeniem ust. 3, powodować przekroczenia standardów jakości środowiska poza terenem, do którego prowadzący instalację ma tytuł prawny.

Odstępstwo od zasady

Nie jest to jednak zobowiązanie bezwzględne. Ustawa P.o.ś. w tym samym art. 144 przewiduje dwa wyjątki od powyższych zasad. Zatem jeżeli w związku z funkcjonowaniem instalacji utworzono obszar ograniczonego użytkowania, eksploatacja instalacji nie powinna powodować przekroczenia standardów jakości środowiska poza tym obszarem. Ponadto jeżeli utworzono strefę przemysłową, eksploatacja instalacji na jej obszarze nie powinna powodować przekroczenia standardów jakości środowiska ani wartości odniesienia poza granicami strefy przemysłowej.

Pierwszy z powyższych wyjątków ma charakter nadzwyczajny, bow...