Cyberbezpieczeństwo w spółkach komunalnych
28 sierpnia 2018 r. weszła w życie Ustawa z 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Wejście w życie nowych regulacji nie pozostaje obojętne z punktu widzenia spółek komunalnych, stąd warto nieco dokładniej przyjrzeć się rzeczonej ustawie pod kątem pozycji tego rodzaju podmiotów na jej gruncie.
Przystępując do omówienia ustawy i jej wpływu na spółki komunalne, przede wszystkim należy wskazać przyczynę przyjęcia nowych regulacji. Wśród powodów merytorycznych na uwagę zasługuje rosnące znaczenie systemów komputerowych w funkcjonowaniu gospodarki, w tym w jej sektorach o największym społecznym znaczeniu, a co za tym idzie ? wzrost negatywnych konsekwencji ewentualnego ataku hackerskiego zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla odbiorców usług, a w skrajnych przypadkach nawet bezpieczeństwa państwa. Wobec powyższego konieczne stało się określenie standardów i obowiązków dla podmiotów działających w tych ?krytycznych? sektorach gospodarki, które mają służyć zapewnieniu bezpieczeństwa systemów informacyjnych. Adresatem tych obowiązków są również spółki komunalne świadczące określonego rodzaju usługi. Stąd warto wskazać główne założenia nowych przepisów.
Jeśli chodzi o warstwę formalnoprawną, to powodem przyjęcia nowej ustawy jest konieczność implementacji do polskiego porządku prawnego Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1148 w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu bezpieczeństwa sieci i systemó...