Dla efektywnego funkcjonowania miasta ? zwłaszcza tego, które aspiruje do miana inteligentnego ? kluczowe jest wdrożenie cyfrowej transformacji miejskiej gospodarki przestrzennej. Nie należy jej jednak traktować jako zła koniecznego, wynikającego z narzuconych obowiązków, a raczej jako szansę, dzięki której można skuteczniej zarządzać miastem i lepiej współdziałać z jego mieszkańcami.


Jednym z najważniejszych zadań współczesnych miast jest dbanie o ład przestrzenny, czyli o ?takie ukształtowanie przestrzeni, które tworzy harmonijną całość oraz uwzględnia w uporządkowanych relacjach wszelkie uwarunkowania i wymagania funkcjonalne, społeczno-gospodarcze, środowiskowe, kulturowe oraz kompozycyjno-estetyczne? (Ustawa z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym). Gospodarka przestrzenna, której przedmiotem jest dążenie do osiągnięcia ładu przestrzennego, jest więc jednym z kluczowych aspektów działalności miasta.

Trzy grupy zadań
Na miejską gospodarkę przestrzenną składają się:
? zadania związane z planowaniem przestrzennym: kreowanie polityki przestrzennej, której wyrazem jest studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz uchwalanie prawa miejscowego ? miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, a także wydawanie doraźnych decyzji lokalizacyjnych. Zadania te integrują (a przynajmniej powinny) poszczególne polityki miejskie (rys. 1),
? zadani...