Budowa spalarni wzbudza niepokoje związane m.in. ze stanem zanieczyszczenia powietrza, wód i gleb, z hałasem i odorem. Czy trudno uzyskać społeczną aprobatę na tego typu inwestycje? Jakie działania podjęto, by przekonać do nich sąsiadujących mieszkańców? Co dzięki spalarni może zyskać lokalna społeczność?

Człowiek z natury boi się zmian. Obawy mogą być tym większe, gdy planuje się budowę instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Dla okolicznych mieszkańców to po prostu spalarnia. A to nie brzmi dobrze.

Zaplanuj komunikację

? Bez wątpienia rolą kadry zarządzającej taką inwestycją jest przejęcie odpowiedzialności za wpływy, jakie może ona wywierać na społeczność lokalną, otoczenie gospodarcze i środowisko naturalne ? twierdzi Łukasz Smolarek, dyrektor zarządzający White Leaf. Obecnie zarządzanie relacjami z interesariuszami to jeden z kluczowych elementów realizacji działań z zakresu społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstwa. Co więcej, społeczna odpowiedzialność w tym przypadku nie powinna ograniczać się wyłącznie do informowania społeczności o postępach w realizacji prac. Potrzeba znacznie więcej. Kluczową kwestią jest świadomość sąsiedzka, czyli wiedza o tym, kim są nasi najbliżsi i najważniejsi interesariusze. Mogą to być osoby indywidualne, instytucje, grupy formalne i nieformalne, media, liderzy lokalnej opinii, a także sami pracownicy ITPOK-u.

Niezbędny ...