Z Krzysztofem Kawczyńskim, przewodniczącym Komitetu Ochrony Środowiska KIG, o odpadach niebezpiecznych rozmawia Marta Siatka, koordynator Konkursu o Puchar Recyklingu.

Krajowa Izba Gospodarcza od lat wspiera merytorycznie Konkurs o Puchar Recyklingu. W tym roku po raz pierwszy zaangażowała się w nową kategorię frakcyjną ? ?Odpady niebezpieczne?. Co wpłynęło na taka decyzję?

W ostatnich 10 latach obserwuje się w Europie wzrost ilości odpadów niebezpiecznych wytwarzanych przez konsumentów i wzrost ten w tym okresie jest wyliczany na 10-20% , co wynika m.in. z ogromnego udziału elektroniki i informatyki w naszym codziennym życiu. Nawet maleńkie dzieci biorą w tym udział, bo opiekunowie nie oszczędzają na zabawkach, które w większości opierają się na różnego rodzaju układach elektronicznych, bateriach i akumulatorach. Podobnie rzecz się ma z naszym codziennym życiem. Odpady niebezpieczne powstają w sektorze zarówno gospodarczym, jak i w komunalnym. Podstawowym źródłem powstawania odpadów niebezpiecznych jest działalność przemysłowa i usługowa. Ponadto odpady te powstają w gospodarstwach domowych, służbie zdrowia, szkolnictwie oraz resorcie obrony narodowej. Zaobserwować można w szczególności niewielkie wykorzystanie innowacyjnych technologii z zakresu utylizacji tych odpadów. Podstawowymi przeszkodami przy wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych na rynek utylizacji odpadów niebezpiecznych są bariera kapitało...