Z Krzysztofem Kawczyńskim, przewodniczącym Komitetu Ochrony Środowiska KIG, o odpadach niebezpiecznych rozmawia Marta Siatka, koordynator Konkursu o Puchar Recyklingu.

Krajowa Izba Gospodarcza od lat wspiera merytorycznie Konkurs o Puchar Recyklingu. W tym roku po raz pierwszy zaangażowała się w nową kategorię frakcyjną ? ?Odpady niebezpieczne?. Co wpłynęło na taka decyzję?

W ostatnich 10 latach obserwuje się w Europie wzrost ilości odpadów niebezpiecznych wytwarzanych przez konsumentów i wzrost ten w tym okresie jest wyliczany na 10-20% , co wynika m.in. z ogromnego udziału elektroniki i informatyki w naszym codziennym życiu. Nawet maleńkie dzieci biorą w tym udział, bo opiekunowie nie oszczędzają na zabawkach, które w większości opierają się na różnego rodzaju układach elektronicznych, bateriach i akumulatorach. Podobnie rzecz się ma z naszym codziennym życiem. Odpady niebezpieczne powstają w sektorze zarówno gospodarczym, jak i w komunalnym. Podstawowym źródłem powstawania odpadów niebezpiecznych jest działalność przemysłowa i usługowa. Ponadto odpady te powstają w gospodarstwach domowych, służbie zdrowia, szkolnictwie oraz resorcie obrony narodowej. Zaobserwować można w szczególności niewielkie wykorzystanie innowacyjnych technologii z zakresu utylizacji tych odpadów. Podstawowymi przeszkodami przy wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych na rynek utylizacji odpadów niebezpiecznych są bariera kapitało...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?