Koncepcja cyklicznego wykorzystania terenu oznacza spojrzenie na jego cykl życia analogicznie do cyklu życia produktu. Cykl ten obejmuje różne fazy wykorzystania terenu od planowania, poprzez zagospodarowanie, zaprzestanie działań, wykorzystanie tymczasowe, do reintrodukcji funkcji. Zarządzanie cyklicznym wykorzystaniem terenów odbywa się w skali miasta, które prezentuje strukturę terenów będących w różnych fazach wykorzystania.
 
Poszczególne dzielnice i tereny przemysłowe podlegają przemianom dla potrzeb realizacji różnych funkcji. Przechodzą kolejne fazy cyklu życia, jednakże całkowita powierzchnia obszaru miasta pozostaje bez zmian. Tereny lub konstrukcje nienadające się do dalszego wykorzystania zostają usunięte lub następuje ich renaturalizacja, a teren o wysokiej atrakcyjności przystosowuje się np. do funkcji mieszkaniowej. Idea „cykliczności” odnosi się zatem do cyklicznego przydzielania kolejnej fazy – planu zagospodarowania, wykorzystania, zaprzestania i powtórnego wykorzystania – poszczególnym terenom w obszarze miasta lub dzielnicy.
Przedstawiona poniżej metoda, uwzględniająca niemieckie realia, została opracowana w 2008 r. przez Niemiecki Instytut Urbanistyki1.
 
Instrumenty wspierające zarządzanie cyklicznym wykorzystaniem terenów
Głów...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?