Miasta i obszary miejskie decydują o dynamice rozwoju regionu i całego kraju. Prawidłowo programowane są czynnikiem napędowym rozwoju i stanowią o sile konkurencyjności danego regionu. Programowanie rozwoju miejskiego, uwzględniające uwarunkowania środowiskowe i przestrzenne, pozwala zachować równowagę między aspektami ekonomicznymi i społecznymi a ograniczeniami wynikającymi z procesów „metabolizmu” miejskiego.
 
Zagadnienia metabolizmu miejskiego powinny stanowić element przygotowania strategii rozwoju obszaru również w aspekcie rewitalizacji terenów zdegradowanych. Dostrzegalny w obszarach miejskich chaos urbanizacyjny oraz żywiołowe procesy „inwestycyjne”, a także obecność terenów zdegradowanych i poprzemysłowych obniżają standard życia mieszkańców i mają wpływ na przebieg interakcji pomiędzy środowiskiem przyrodniczym i strukturą miejską.
Metabolizm miejski to całość procesów fizycznych i biologicznych warunkujących funkcjonowanie miasta jako złożonego organizmu. Podobnie jak w przyrodzie procesy te pozwalają na rozwój, zarządzanie własną strukturą wewnętrzną oraz reagowanie na bodźce zewnętrzne. Metabolizm miejski składa się z szeregu interakcji na poziomie człowiek – środowisko, i wyraża się złożonym rozkładem antropogenicznych przepływów materii i energii występujących w mieście. Przepływy te badane są na p...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?