Celem artykułu jest przedstawienie typów postaw społecznych wobec środowiska przyrodniczego na zdegradowanych terenach poprzemysłowych wraz z czynnikami je kształtującymi. W przypadku krakowskiej Bonarki wyróżniono cztery typy postaw: ochrony środowiska przyrodniczego, rozwoju rekreacji i sportu, zagospodarowania terenu pod zabudowę oraz braku ukształtowanych postaw.
 
Badaniem społecznych postaw zajmuje się wiele nauk, do których – oprócz socjologii czy psychologii – należy zaliczyć też geografię percepcji1. Nurt ten związany jest z podejściem behawioralnym, szczególnie rozwijającym się w geografii od lat 60. XX w.2. Badania postaw skupiają się głównie na dwóch typach zagadnień. Pierwsze dotyczą społecznego stosunku do różnego typu obiektów czy inwestycji, zwłaszcza tych budzących kontrowersje, takich jak uciążliwy zakład przemysłowy, autostrada czy szpital psychiatryczny. Drugie zaś odnoszą się do środowiska przyrodniczego rozpatrywanego jako wartość albo źródło zagrożenia (klęski żywiołowej)1, 2.
Dla rozpoznania społecznych postaw wobec zarówno środowiska przyrodniczego, jak i rewitalizacji zdegradowanych terenów poprzemysłowych posłużono się przykładem krakowskiej Bonarki. Z jednej strony, jest to obszar bardzo cenny pod względem przyrodniczym, a z ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?