Raz na trzy lata w Bydgoszczy spotykają się branżowcy, pracownicy nauki i politycy, by odbyć debatę podsumowującą osiągnięcia i wytyczyć nowe kierunki rozwoju sektora wodociągowo-kanalizacyjnego. Okazją do odbycia debaty jest organizowany przez Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie” Kongres Wodociągowców Polskich.

Od II Kongresu Wodociągowców Polskich minęły trzy lata. Pierwsze doświadczenia związane z akcesją do Unii Europejskiej już poza branżą. Pierwsze rozczarowania i sukcesy również. Nadal niepokoją jednak problemy, których źródło tkwi poza możliwościami bezpośredniego wpływu sektora. Gwałtownie zmieniające się prawo generuje koszty bez rozłożenia ich w czasie, a wchodzące w życie ustawy nie mają rozporządzeń wykonawczych. Pojawiły się więc problemy ze stworzeniem modelu zarządzania projektami finansowymi realizowanymi z funduszy europejskich. W związku z napiętymi terminami wynikającymi ze wstąpienia do Unii rośnie tempo składania wniosków o dofinansowanie powstających inwestycji. W konsekwencji wzrastają koszty firm wodociągowych związane z amortyzacją i eksploatacją oraz wielkością i jakością zatrudnienia.

Nie tylko kłopoty
Pamiętać jednak trzeba, że zmiany w branży wod-kan to nie tylko kłopoty. W ostatnich latach pojawiły się również tendencje pozytywne, będące wynikiem dynamicznie rozwijającego się rynku. Optymizmem napawać może choćby obraz wyłaniający się po Targach Maszyn i Urządzeń dla Wod-Kan. Zdecydowany wzrost ...