Zakłady kompostowania odpadów są źródłem zanieczyszczenia atmosfery pyłami, mikroorganizmami oraz gazami, w tym substancjami zapachowymi. Skład gazów pochodzących z kompostowni odpadów jest związany z fazą procesu kompostowania1.

Jest to najprawdopodobniej odzwierciedlenie wpływu temperatury, odczynu (pH), ilości tlenu oraz innych parametrów, wpływających na przebieg rozkładu odpadów. Przy przejściu od jednej fazy do kolejnej następuje istotna zmiana składu emitowanych gazów. W praktyce – w zależności od stosowanej technologii kompostowania, stopnia hermetyzacji i automatyzacji poszczególnych operacji jednostkowych – zmienia się wielkość emisji zanieczyszczeń z poszczególnych etapów tego procesu.
W zakładzie kompostowania odpadów do operacji, z którymi nierozłącznie związana jest intensywna emisja zanieczyszczeń, należą przede wszystkim odbiór i obróbka wstępna odpadów (tj. wyładunek, magazynowanie, obróbka wstępna i przemieszczanie wilgotnych, aktywnych biologicznie odpadów, w których często samorzutnie rozpoczęły się już procesy rozkładu – zwykle w warunkach beztlenowych) oraz przeładowywanie (przemieszczanie) i nawilżanie aktywnego biologicznie materiału. Nieprzyjemne zapachy wiążą się również z gazami ze sztucznie napowietrzanych pryzm kompostowych lub komór (bioreaktorów), powierzchnią świeżych pryzm kompostowych (w przypadku kompostowania w pryzmach) oraz tzw. spiętrzoną emisją przy przerzucaniu pryzm kompostowych (uwa...