Konkretyzuje się wizja projektu Narodowego Programu Redukcji Emisji Gazów Cieplarnianych (NPREGC). Będzie ona precyzyjnie zapisana w opracowywanym obecnie projekcie założeń tego programu.

Są dwa szczególnie istotne elementy dotyczące podejścia do sporządzania NPREGC. Pierwszy zakłada, że realizacja działań zapisanych w programie musi się opłacać, a drugi stanowi horyzont czasowy programu, którym jest aż do 2050 r. Warunek opłacalności stanowić będzie faktyczną oś większości analiz przygotowywanych na potrzeby opracowania programu.
 
Założenia NPREGC
Zatem z góry zakłada się, że podejmowane będą tylko te działania dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych, które są opłacalne dla gospodarki. Oznacza to, że nie cały potencjał redukcyjny zostanie wykorzystany, przynajmniej nie w przewidywanym dla programu horyzoncie czasowym. Oczywiście opłacalność dla gospodarki to bardzo złożone i wielowątkowe pojęcie. Stąd też analizy opłacalności stanowić będą bardzo znaczącą część prac związanych z przygotowaniem NPREGC. Same analizy to już olbrzymie wyzwanie intelektualne. Niejednokrotnie trzeba będzie oceniać korzyści, które mają być osiągnięte dopiero wiele lat po faktycznym terminie realizacji danego działania redukcyjnego. Właśnie ten bardzo rozłożony w czasie związek przyczynowo-skutkowy może nastręczać najwięcej trudności.
W ramach prac nad założeni...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?