Czas na gospodarkę o obiegu zamkniętym
Z Jackiem Ławreckim, dyrektorem ds. komunikacji na Polskę i kraje bałtyckie w firmie Fortum oraz członkiem Zespołu ds. promocji kogeneracji w Polskim Towarzystwie Elektrociepłowni Zawodowych, na temat wdrażania gospodarki obiegu zamkniętego w polskich przedsiębiorstwach elektroenergetycznych rozmawia Dominik Szymański.
Zdaniem analityków i ekspertów, najbliższe lata po pandemii koronawirusa mogą być rewolucyjne dla myślenia o gospodarce i perspektywach rozwoju kluczowych sektorów i branż. Czy w tym kontekście rozpędu mogą nabrać starania na rzecz wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym?
GOZ, czyli gospodarka o obiegu zamkniętym, jest globalnym trendem, wokół którego coraz więcej przedsiębiorstw i branż konstruuje strategie biznesowe i koncentruje perspektywy rozwoju. Firmy dostrzegają potrzebę zmiany paradygmatu z patrzenia na gospodarkę w sposób linearny na myślenie cyrkularne, gdzie produkt czy materiał pozostaje w pełni wykorzystany –
i to wielokrotnie. To, w jaki sposób GOZ wpływa i będzie w przyszłości wpływać na poszczególne sektory gospodarki, zależy od specyfiki branż i ich oddziaływania na środowisko.
Jak to zatem wygląda z perspektywy sektora elektroenergetycznego?
Na pocz...