Czas na rozwiązanie patowej sytuacji z odpadami palnymi

Odpady palne ? wcześniej magazynowane ? w ostatnim czasie stały się problemem dla firm przetwarzających odpady w instalacjach mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów i teraz regularnie płoną w magazynach.

Problem z zagospodarowaniem odpadów palnych został w znacznej mierze wygenerowany jako pochodna zapisów prawa polskiego, tj. regulacji wynikającej z załącznika nr 4 do Rozporządzenia Ministra Gospodarki z 16 lipca 2015 r. w sprawie dopuszczania odpadów do składowania na składowiskach (DzU z 2015 r. poz. 1277), zakazującego w praktyce składowania odpadów o kodzie 19 12 12 powstających po mechaniczno-biologicznym przetwarzaniu zmieszanych odpadów komunalnych (tj. ok. 50% całości odpadów przetwarzanych w instalacjach MBP).

Przyczyny obecnego ?kryzysu?

Zważywszy, że ? według danych GUS ? w Polsce w 2017 r. zebrano ok. 12 mln ton/rok odpadów komunalnych, w tym ok. 8,7 mln ton/rok odpadów komunalnych zmieszanych, oraz przyjmując szacunkowo, że tzw. odpady palne o kodzie 19 12 12 mogą stanowić mniej więcej połowę masy odpadów komunalnych zmieszanych, na podstawie zgrubnych szacunków można określić, iż strumień odpadów palnych, wymagających termicznego przekształcenia, wynosi obecnie co najmniej 4-4,5 mln ton/rok.

Wynikający z ww. rozporządzenia zakaz składowania odpadów palnych...