W obszarze zwalczania przestępstw gospodarczych ? także tych związanych z szeroko rozumianą ochroną środowiska ? nasze organy władzy sobie nie radzą.

Przez Polskę przetacza się fala przestępstw pośrednio lub bezpośrednio związanych z branżą recyklingu. Wyłudzanie podatku VAT, niepłacenie akcyzy przy obrocie towarami, nielegalne zakopywanie odpadów komunalnych czy też przemieszczanie odpadów przez granicę to, niestety, codzienność.

Przypadek 1 ? sądownictwo

23 marca ub.r. polski wymiar sprawiedliwości zakończył proces tzw. śląskiej mafii paliwowej. Poprzez długi łańcuch fikcyjnych spółek dochodziło do wyłudzania podatku VAT i niepłacenia akcyzy przy obrocie paliwem. Sąd okręgowy kierującemu grupą przestępczą wymierzył 6,5 roku pozbawienia wolności i nakazał zwrot blisko 500 mln zł jako korzyści z działalności przestępczej, ale było to dopiero orzeczenie pierwszej instancji. Prokuratura w ramach postępowania przygotowawczego, które zakończyła w kwietniu 2007 r., wnioskowała o stosowanie najsurowszego środka zapobiegawczego. Podejrzany, bez wyroku, spędził pięć lat w areszcie śledczym.

Przypadek spowodował, że w marcu tego samego roku za oceanem przed sądem zakończyła się inna afera. I była tak słynna, że o rozprawie słyszano na całym globie. Otóż w 2009 r. agenci FBI dokonali rewizji w banku i innych firmach tworzących Stanford Financial Group, zlokalizowanych w państwach Antigua oraz w Stanach Zje...