Ze względu na wysokie nakłady inwestycyjne może okazać się konieczne pozyskanie dotacji inwestycyjnej na elektrownię wiatrową w postaci subwencji rządowej, której wysokość można uzasadnić unikniętymi kosztami ekologicznymi w okresie jej eksploatacji, wynikającymi ze zmniejszenia produkcji energii elektrycznej w elektrowniach węglowych.

Energię elektryczną wyprodukowaną przez elektrownię wiatrową w ciągu roku - PRO - można obliczyć według prostej zależności, od dawna znanej i stosowanej w energetyce zawodowej(1).

PRO= Pni * Tsi (1)

gdzie: Pni - moc zainstalowana w elektrowni wiatrowej [kW], Tsi - czas użytkowania mocy zainstalowanej, [godz./rok], którego wartość w przybrzeżnych rejonach Bałtyku mieści się w zakresie od 1600 godz./rok do 2200 godz./rok.

Koncepcja warunków urynkowienia elektrowni wiatrowej

Koncepcja urynkowienia bazuje na metodzie obliczeń ekonomicznych opisanej w „Rentowności elektrowni wiatrowych"2 oraz na poniżej opisanych założeniach (por.1). Osoba fizyczna lub przedsiębiorstwo, które może całkowicie lub częściowo sfinansować zakup i uruchomienie elektrowni wiatrowej, musi dysponować wystarczająco dużym i stabilnym kapitałem. Takim przedsiębiorstwem może być zakład energetyczny, elektrownia, itp.
Zawią...