Na świecie można zaobserwować coraz większe zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. Organizacje światowe zajmujące się sektorem energetyki odnawialnej snują daleko idące plany rozwoju tego sektora, dając do zrozumienia, że główną rolę w tak szybkim rozwoju energetyki odnawialnej zajmie energetyka wiatrowa. Powstają kolejne raporty, w których stawiane są coraz to wyższe i ambitniejsze cele dla energetyki wiatrowej. Rodzi się pytanie o ich motywację i czynniki, jakie mogą zdecydować, że staną się one rzeczywistością.

Plany rozwoju sektora energetyki wiatrowej w Unii Europejskiej
W krajach UE w 2001 r. udział energii odnawialnej w zużyciu energii pierwotnej wyniósł zaledwie 5,8%, a w produkcji energii elektrycznej w 15,5%¹. Największą mocą wśród źródeł odnawialnych w UE dysponują elektrownie wodne – 118 543 MW, co stanowi 80,8% całkowitej mocy w energetyce odnawialnej. Natomiast w energetyce wiatrowej w 2001 r. zainstalowane było 17 120 MW, czyli 11,7% całkowitej mocy w energetyce odnawialnej.
Według danych za rok 2002, w UE poczyniono dalszy znaczący krok w rozwoju sektora energetyki wiatrowej, instalując 5 211 MW nowej mocy, co dało na koniec roku 2002 22 331 MW całkowitej zainstalowanej mocy². Obecnie w UE zainstalowano już ponad 74% światowej mocy w sektorze energetyki wiatrowej. Imponująca jest skala dynamiki wzrostu w sektorze energetyki wiatrowej, która średnio za lata 1990-2001 wyni...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?