Proces urbanizacji przebiega w Polsce w warunkach zmniejszania się liczby ludności. Według prognoz demograficznych GUS, do 2030 r. będzie nas już tylko 36,8 mln. Liczba ludności miast spada, a wsi – rośnie. Przyczyną takiego stanu rzeczy są m.in. powolne zmiany statusu administracyjnego obszarów wiejskich w pobliżu miast.

Gminy podmiejskie, pomimo znacznego napływu mieszkańców (zarówno z głównego ośrodka miejskiego, jak i z obszarów wiejskich), zachowują status administracyjny obszarów wiejskich. Nie można jednak stwierdzić, że mamy do czynienia z zahamowaniem procesu urbanizacji w Polsce. Ten proces postępuje, ale przybiera niekorzystną postać suburbanizacji. Mieszkańcy miast – w poszukiwaniu wyższej jakości życia, dostępnych gruntów, domów i mieszkań – wyprowadzają się do gmin podmiejskich. Proces charakteryzuje się jednak tym, że poza funkcjami mieszkalnymi gminy podmiejskie nie oferują innych typowych dla miast funkcji.
Proces suburbanizacji interpretowany jest jako etap, forma lub faza urbanizacji. Suburbanizacja jest podstawowym elementem strukturalnym kształtowania się obszarów metropolitalnych. Statystycznym wymiarem procesu urbanizacji jest migracja mieszkańców miasta oraz nowych migrantów do danego obszaru metropolitalnego na tereny podmiejskie. Selektywny napływ migracyjny do tych ośrodków i obszarów, powiększający ich zaso...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?