Opłata za usunięcie drzew i krzewów jest w wielu przypadkach znaczną kwotą, której jednorazowe uregulowanie może stanowić dla niektórych inwestorów duże obciążenie. Powstaje więc pytanie, czy kwotę należnej opłaty za usunięcie drzew lub krzewów można rozłożyć na raty i spłacać w ciągu dłuższego czasu?
Podstawą prawną ustalania opłat za usunięcie drzew i krzewów, jako gospodarczego korzystania ze środowiska, są przepisy art. 86 Ustawy o ochronie i kształtowaniu środowiska1, 3. Opłaty za usunięcie drzew i krzewów nie są naliczane i pobierane przez organy podatkowe, ale wyłącznie przez organy właściwe do wydawania zezwoleń na usuwanie drzew lub krzewów (wójt, burmistrz, prezydent, wojewódzki konserwator zabytków w przypadku nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków). Mogą one odroczyć jednostce organizacyjnej na okres dwóch lat termin uiszczenia opłaty za usunięcie drzew lub krzewów, jeżeli wydane zezwolenie przewiduje możliwość ich przesadzenia w inne miejsce. Jeżeli przesadzone drzewa lub krzewy zachowały żywotność po terminie dwóch lat od dnia ich przesadzenia lub zmarniały na skutek siły wyższej (np. susza, huragan, powódź), należność z tytułu ustalonej opłaty zostanie umorzona.
Podkreślić jednak należy, że do ustalenia tych opłat nie mają zastosowania przepisy Ustawy - Ordynacja podatkowa4. Opłaty za usunięcie drzew i krzewów nie stanowią niepodatkowych należności budżetów jednostek samorządu terytorialnego w rozumieniu art. 2 1 pkt 1 ...