Recesja w krajach Europy Zachodniej dotyczy niemal wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej. Pierwsza połowa 2013 r. nie była łaskawa dla gospodarek państw Wspólnoty. Na tym tle rynek partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) wykazuje trend odwrotny. Czy faktycznie tak jest?

Europejskie Centrum PPP (EPEC) podaje, w swoim raporcie1 za okres pierwszych sześciu miesięcy 2013 r., sumaryczną wartość podpisanych transakcji PPP na poziomie dziewięciu mld euro (ok. 38,3 mld zł). Ten rezultat jest o wiele lepszy niż w pierwszej połowie ubiegłego roku, aczkolwiek po raz pierwszy w statystyce ujęto również Turcję (z transakcją za 1,1 mld euro) oraz drobne projekty na zachodnich Bałkanach. Wzrost wartości przedsięwzięć nie idzie jednak w parze z liczbą podpisanych umów ? z 41 w pierwszej połowie 2012 r. spadła ona do 24 w analogicznym okresie br., czyli prawie o połowę. Natomiast średnia wartość transakcji w pierwszej połowie 2013 r. wyniosła 370 mln euro (ponad 1,5 mld zł), co oznacza podwojenie wartości w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego. Jednocześnie jest to najwyższa średnia statystyczna wartość osiągnięta w ciągu ostatnich 10 lat.

W odpowiedzi na pytanie, czy PPP faktycznie przyspiesza, można skłaniać się do poglądu, że wzrost wartości transakcji to głównie efekt prac nad dużymi projektami (które rozpoczęto dwa czy trzy lata wcześniej, a ich ostateczna realizacja nastąpiła w pierwszej połowie tego roku) oraz...