Osoby prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie mogą mieć problem ze skorzystaniem ze wszystkich przepisów ułatwiających produkcję energii elektrycznej w mikroinstalacjach.

Nowelizacja Prawa energetycznego (DzU z 2013 r. poz. 984) wprowadziła szereg zmian, mających ułatwić i odformalizować podejmowanie i prowadzenie działalności polegającej na wytwarzaniu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE) o małej mocy. Przede wszystkim wprowadzone zostało pojęcie ?mikroinstalacja?, oznaczające odnawialne źródło energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 40 kW, przyłączone do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub o łącznej mocy zainstalowanej cieplnej nie większej niż 120 kW.

Wprowadzone ułatwienia

Montaż, przyłączenie do sieci oraz produkcja energii w tego rodzaju źródłach od chwili wejścia w życie nowych przepisów stały się zdecydowanie łatwiejsze i tańsze. Mikroinstalacje zwolnione zostały m.in. z obowiązku wnoszenia opłat za przyłączenie do dystrybucyjnej sieci elektroenergetycznej, a w przypadkach, w których konieczne jest uzyskanie warunków przyłączenia mikroźródła do sieci, ograniczono zakres dokumentacji wymaganej do przedstawienia przedsiębiorstwu energetycznemu. Dodatkowo uproszczono sam proces przyłączenia do sieci podmiotów już będących odbiorcami końcowymi i dysponujących przyłączem, których moc projektowanej instalacji nie bę...