Czy „specustawa wiatrakowa” jest naprawialna i konieczna?
Według danych ENTSO-E na koniec grudnia 2023 roku w Polsce zainstalowanych było 9628 MW mocy w turbinach wiatrowych. Oznacza to, że w 2023 r. przyłączono 650 MW nowych mocy wiatrowych, w porównaniu do 1028 MW przyłączonych w roku 2022.
W ostatniej przeprowadzonej w minionym roku aukcji (AZ/7/2023), przeznaczonej dla projektów w technologiach wiatrowej i fotowoltaicznej o mocy większej niż 1 MW, zwycięskie oferty objęły instalacje o łącznej mocy zainstalowanej 495,5 MW.
Pomimo wciąż ogromnego, niewykorzystanego potencjału ekonomicznego energetyki wiatrowej w Polsce oraz najniższych (w porównaniu do innych OZE) kosztów tej technologii widoczny jest wyraźny kryzys i załamanie rynku. To rezultat wprowadzenia restrykcyjnych ograniczeń ustawy o inwestycjach w zakresie energetyki wiatrowej – po 2016 roku konieczność odsunięcia turbin wiatrowych od zabudowy mieszkaniowej o 10-krotną całkowitą wysokość turbiny okazała się znaczącą blokadą dla pozyskiwania nowych pozwoleń.
Duże urządzenia
Pozwolenia budowlane wydane w latach 2017-2021 na nowe projekty po wejściu w życie ustawy (rysunek) były już tylko symboliczne i dotyczyły głównie zmian we wcześniejszych projektach, w szczególności w zakresie doboru nowszych rozwiązań samych turbin wiatrowych lub prób zlokalizowania w...