Sektor OZE dynamicznie rozwija się od kilku lat, jednak mierzy się z licznymi wyzwaniami, w tym niedoborem specjalistów. Potrzeby rekrutacyjne rosną, a kandydaci stawiają głównie na rozwój. Wzrost wynagrodzeń w branży oscyluje wokół 10-15% r/r. 

Ze względu na ograniczenia sieci elektroenergetycznej trudno w pełni wykorzystać potencjał OZE w Polsce. Budowa lądowych farm wiatrowych napotykała dotychczas poważne utrudnienia, wynikające z tzw. ustawy odległościowej. Nowelizacja ustawy, na którą bardzo czekała cała branża, nie spełniła w pełni oczekiwań inwestorów i dziś wciąż trudno ocenić, jaki będzie jej wpływ na kondycję energetyki wiatrowej. 

Wzrost wynagrodzeń

– Jest przestrzeń do złagodzenia przepisów, co umożliwi łatwiejszy rozwój projektów w Polsce pod kątem procedury administracyjnej, wymaganej w szczególności w odniesieniu do projektów wiatrowych – mówi Małgorzata Wojdyna z firmy Michael Page.

Zdaniem ekspertów, rozwój OZE w najbliższych miesiącach wyraźnie przyśpieszy. To z kolei bezpośrednio przełoży się na potrzeby rekrutacyjne. W 2023 roku dostępność kandydatów nie dorównywała zapotrzebowaniu firm. Bez względu na poziom stanowiska pracownicy z odpowiednimi kwalifikacjami mogli liczyć na duż...