Czy wejście w życie ustawy o OZE ożywi rynek?
Przyjęta już przez Sejm i podpisana przez prezydenta ustawa o OZE, pozostawia w gestii Ministerstwa Gospodarki i Rady Ministrów zasadnicze decyzje dotyczące rozwoju rynku energetyki odnawialnej. To te urzędy określają ilość energii, która ma być zakupiona w każdym roku, jak również wielkość wsparcia i ceny referencyjne, czyli maksymalne ceny zakupu energii z poszczególnych technologii OZE.
W ostatnich dniach mieliśmy okazję zapoznać się z pierwszymi informacjami na ten temat, ponieważ Ministerstwo Gospodarki przedłożyło do konsultacji międzyresortowych oraz społecznych projekty rozporządzeń określających ilości i wartości energii elektrycznej sprzedawanej na aukcji w 2016 r. Polska Izba Gospodarcza Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej przekazała swoje stanowiska w tej sprawie do Ministerstwa Gospodarki i można się z nimi zapoznać na stronie www.pigeor.pl.
Z przedstawionych projektów rozporządzeń wynika, że zakładana przez MG średnia cena za energię wytwarzaną w nowych instalacjach OZE powinna kształtować się na poziomie 360 zł/MWh, w tym dla instalacji o mocy powyżej 1 MW ok. 324 zł/MW, a dla instalacji mniejszych, rzędu 470 zł/MWh. Są to poziomy znacznie niższe niż uzyskiwane dotychczas przez inwestorów korzystających z systemu wsparcia w postaci zielonych certyfikatów. Potwierdza to wskaźnik średniej ceny wyliczonej dla instalacji istniejących, który jest wyższy o 56 zł (38...