Wraz z wejściem w życie nowego Prawa wodnego zmienią się zasady korzystania z wód, które dla wielu podmiotów oznaczają wzrost kosztów prowadzonej działalności ze względu na wprowadzenie nowych opłat za pobór wód naliczanych i pobieranych przez Państwowe Przedsiębiorstwo Wodne ?Wody Polskie?.

Od 1 stycznia 2018 r. gospodarka wodami w Polsce będzie się odbywała na nowych zasadach. Najważniejsza zmiana systemowa to scentralizowanie działań administracyjnych. Do życia zostaje powołane Państwowe Przedsiębiorstwo Wodne ?Wody Polskie?, które będzie realizowało zadania publiczne związane z gospodarowaniem wodami w miejsce dotychczasowych zarządów gospodarki wodnej. Nowelizacja przepisów to jednak nie tylko zmiana organizacyjna.

Docelowo opłata stała i zmienna

Zgodnie z modelem wprowadzonym przepisami nowego Prawa wodnego, korzystanie z wód będzie odpłatne. Jest to rozwiązanie znane w polskim systemie prawnym już wcześniej ? analogiczną konstrukcję miały obciążenia ponoszone w postaci opłat za korzystanie ze środowiska. Według nowych zasad, podmioty pobierające wodę będą obciążane dwuskładnikowymi opłatami za pobór wody, na które będą się składały opłata stała i opłata zmienna. Wysokość każdej z opłat będzie bazować na ilości wody ? w przypadku opłaty stałej będzie to ilość wskazana w pozwoleniu wodnoprawnym albo zintegrowanym, z uwzględnieniem czasu poboru, a w przypadku opłaty zmiennej ? rzeczywisty pobór ustalony...