W okresie ostatnich kilku lat rynek energetyki wiatrowej w Polsce rozwijał się bardzo szybko, a rosnąca popularność inwestowania w farmy wiatrowe wynikała między innymi z faktu postrzegania ich jako stabilnej i pewnej lokaty kapitału o wysokiej stopie zwrotu.

Sytuacja może się jednak istotnie zmienić w najbliższej przyszłości w wyniku zapowiadanych zmian w polityce klimatycznej Unii Europejskiej. Przyszłe rozwiązania w zakresie systemów wsparcia nie są jeszcze znane, zatem prognozowanie opłacalności projektów staje się szczególnie trudne. Na rentowność farmy wiatrowej wpływają w szczególności czynniki rynkowe, takie jak ceny sprzedaży energii, kurs walutowy oraz wysokość nakładów inwestycyjnych. Wzrost zmienności kluczowych czynników wpływających na opłacalność wpływa na złożoność analizy oraz jej ostateczne wyniki.
 
Analiza rentowności
Z uwagi na liczbę i zmienność czynników w tabeli przedstawiono uproszczoną analizę rentowności parku wiatrowego średniej wielkości. Do podstawowych czynników determinujących opłacalność elektrowni wiatrowej można zaliczyć nakłady inwestycyjne, produktywność farmy, cenę energii elektrycznej, regulacje w zakresie systemu wsparcia oraz koszty eksploatacji. Należy pamiętać, iż w okresie inwestycyjnym, farma nie generuje przychodów, a inwestor ponosi wysokie koszty związane z przygotowaniem projektu i zakupem odpow...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?