Koncepcja produkcji biogazu w Danii oraz stosowane typowe rozwiązania różnią się bardzo od niemieckiego rynku z dominującą technologią NaWaRo.

 Nie znaczy to jednak, że technologie używane na duńskim rynku biogazowym (znacznie mniejszym od niemieckiego) również nie mają swoich zalet i że nie warto ich zaprezentować.
Rozwój biogazowni w Danii został zapoczątkowany w wyniku szoku naftowego w latach 70. Pierwsza rolnicza biogazownia powstała w 1975 r., ale znaczny rozwój nastąpił dopiero w latach 80. i 90. Rozwój ten był wynikiem ścisłej współpracy publiczno-prywatnej, która zaowocowała wsparciem badań naukowych i wdrożeniowych w tym zakresie, dofinansowaniem do 40% kosztów biogazowni demonstracyjnych. Jednak wsparcie to ze strony rządu zostało stopniowo zmniejszone z 40 do 20%, a następnie całkowicie zniesione. Rozwój biogazowni był więc możliwy przede wszystkim dzięki aktywnemu uczestnictwu sektora prywatnego, czyli rolników i przemysłu.
 
W początkowej fazie rozwoju rynku popełniono wiele błędów (niekiedy kończących się zamknięciem instalacji), które jednak stopniowo korygowano dzięki ścisłej współpracy Ministerstw Środowiska, Energii oraz Rolnictwa, a także świata nauki, doradztwa rolniczego i samych inwestorów z sektora prywatnego. W rezultacie już w latach 90. uzyskano efekt w postaci standardowych i modułowy...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?