Nieustanny wzrost cen olejów opałowych z przerobu ropy, gazu ziemnego oraz węgla zwiększył koszty ogrzewania domów w takim stopniu, że właściciele domków jednorodzinnych coraz częściej instalują kotły na drewno.

Te innowacje grzewcze bywają dodatkowo wspierane aspektami ekologicznymi, wśród których dominuje ograniczanie emisji CO2.
W tej sytuacji – nie tylko w krajach europejskich – przybywa firm wytwarzających przede wszystkim kotły opalane rozdrobnionym na szczapy drewnem o długości około 50 cm dla domków jedno- i dwurodzinnych. Na terenie samych Niemiec jest już 46 takich przedsiębiorstw. Kotłownie w których zainstalowano tego typu kotły osiągają sprawności termiczne na poziomie 90%, co przekłada się przede wszystkim na obniżanie kosztów ogrzewania domów wraz z pozyskiwaniem ciepłej wody na cele sanitarne oraz gospodarcze. Piece te charakteryzują się w większości przypadków dwustopniowym spalaniem: w pierwszej komorze przy użyciu części powietrza (tzw. pierwotnego) przebiega proces zgazowania biomasy do gazu drzewnego, a w drugiej – bezpośrednio przed podgrzewaniem cyrkulującej wody – następuje jego spalanie przy użyciu tzw. powietrza wtórnego. Wymagany dopływ powietrza do obu komór spalania biomasy w ściśle określonej proporcji oraz ilości zapewnia najczęściej wentylator, zainstalowany w rurociągu spalin przed kominem.<...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?