Jeszcze na początku marca realizacja drugiej co do wielkości inwestycji ekologicznej w województwie zachodniopomorskim, a trzeciej w Polsce, stała pod znakiem zapytania. Kontrowersje wzbudzały zasady, według których proponowano wykonanie projektu mającego uporządkować gospodarkę wodno-ściekową w gminach i miastach leżących w dorzeczu Parsęty.

W końcu zwyciężył rozsądek. Spółki, które miały wątpliwości co do zasadności realizacji inwestycji, w końcu doszły do porozumienia ze Związkiem Miast i Gmin Dorzecza Parsęty. Tym samym nie przepadnie 150 mln euro dotacji z Funduszu Spójności. Dzięki temu we wschodniej części województwa w najbliższych latach wybudowanych zostanie ok. 800 km wodociągów, 1200 km sieci kanalizacyjnej, zmodernizowanych zostanie 78 istniejących ujęć wody i 15 oczyszczalni ścieków, a dwie zostaną wybudowane. Skorzysta na tym ponad 250 tys. ludzi zamieszkujących ten rejon. Nie będzie to jednak pierwsze przedsięwzięcie ekologiczne, jakie zrealizowane zostanie przy współudziale Związku, który utworzony został w czerwcu 1992 r. Przemiany mające na celu ochronę przyrody i środowiska w tym malowniczym zakątku Polski zapoczątkował w 1994 r. program „Gospodarka wodami Parsęty”.

Nadzieja na ekologiczne inwestycje
Nadzieje na pozyskanie środków na dalsze ekologiczne inwestycje pojawiły się dla Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty wraz z utworzeniem w 1999 r. funduszu ISPA.
- 16 gmin przygotowało projekt uregulow...