Czyste powietrze dla wszystkich
W ostatnich latach zwrócono uwagę na niebezpieczne skutki emisji pochodzących z działalności człowieka, szczególnie w sektorze transportu. Podjęto już działania mające na celu ich zmniejszenie, a pojazdy stały się bardziej ekologiczne, jednak wyjątkowy wzrost liczby samochodów niweluje pozytywne skutki tych rozwiązań technicznych. Kluczowym zagadnieniem jest obecnie opracowanie polityki i programów zmierzających do zmniejszenia liczby pokonywanych kilometrów oraz rozwoju technologii alternatywnych.
Jednak wiele jeszcze pozostaje do zrobienia, bo to społeczeństwo jest odpowiedzialne za rozwiązanie tego problemu – poprzez zmianę codziennych nawyków. Władze lokalne odgrywają kluczową rolę we wdrażaniu prawa europejskiego i krajowego, ale aby skutecznie zmniejszyć emisję szkodliwych substancji, potrzebują one wsparcia wszystkich podmiotów działających na szczeblu lokalnym.
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (16-22 września) organizowany jest w Europie od sześciu lat, natomiast Europejski Dzień bez Samochodu od 1998 r. Kampania przebiega pod hasłem „Czyste powietrze dla wszystkich”. Jej celem jest poprawa mobilności i rozwiązanie problemu transportu miejskiego oraz polepszenie zdrowia i jakości życia mies...