Polityka energetyczna państwa ma wieloraki wpływ na gospodarkę w całym kraju, a więc także na budżet Polski i portfele Polaków. Aktualnie podejmowane decyzje kształtujące energetykę powinny być rozwiązaniem wychodzącym naprzeciw wyzwaniom, zarówno obecnym, jak i tym, którym będzie trzeba sprostać w perspektywie długoterminowej. Bardzo ważne jest myślenie przyszłościowe, bowiem efekty dzisiaj podejmowanych decyzji będą miały wpływ na życie kolejnych pokoleń.

Często słyszymy, że Polska węglem stoi, lecz nadzieja na to, że zawsze tak będzie, jest złudna. Jego pokłady kiedyś się skończą, a przyszłe pokolenia, prawdopodobnie znacznie bardziej uzależnione od elektroniki niż obecne tzw. pokolenie Y, zmuszone będą do pozyskiwania energii z jej importowanych nośników.

Alternatywę dla wykorzystywania źródeł konwencjonalnych stanowią odnawialne źródła energii. Korzystanie z nich w sposób rozproszony pozwoli na zdecentralizowanie dostawców energii, zapewnienie nowych, lokalnych miejsc pracy i bezpieczeństwa energetycznego. Odnawialne źródła energii cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród młodych ludzi. Świadczy o tym m.in. duża liczba chętnych do studiowania kierunków związanych z OZE oraz imponująca frekwencja studentów na spotkaniach z ekspertami i znawcami czystej energii. Obecnie w Polsce już kilka wyższych uczelni, m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Opolu i Radomiu, szkoli inżynierów technologii OZE. Odbywają się także liczne konferencje, często organiz...