Dawać mądrze, wydawać rozsądnie

Jak poradzić sobie z rosnącymi kosztami, gdy nie można podnosić cen? Ten dylemat pojawia się od czasu do czasu w gospodarce. Niestety, teraz w dotkliwy sposób dotarł także do naszej branży. Wspomniałem o tym w poprzednim felietonie, ale teraz postanowiłem rozwinąć ten wątek, kiedy zapoznałem się z danymi zebranymi przez służby naszej spółki. Obawiam się bowiem, że podobne rozterki ? a nawet większe ?  mają wszystkie przedsiębiorstwa wodociągowe i kanalizacyjne w kraju. Liczby nie kłamią, ekonomii nie da się oszukać, dwa razy dwa równa się cztery i nic tego nie zmieni.

Jak to wygląda w Kielcach? Wyszło nam, że koszty rok do roku podskoczą nam aż o 10 mln zł, co przy przychodach wynoszących ponad 100 mln zł daje 10% przychodów (same rachunki za energię elektryczną wzrosną nam aż o 62%)! Nie przypominam sobie takiego skoku kosztów w naszej spółce, a pracuję już tu ponad 20 lat. Rozmawiałem o tym niedawno z kolegami prezesami i dyrektorami z branży, którzy pocieszali mnie, że to i tak nie najgorzej. Byłem w szoku, że inni mają jeszcze więcej do zapłacenia.

Drugim generującym koszty czynnikiem będą płace. Dotknie nas skokowy wzrost płacy minimalnej, bo choć w naszej spółce mamy niewielu pracowników na tym poziomie zarobków, to naturalne jest, że kiedy więcej zaczynają zarabiać pracownicy na najniższym...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?