Decyzja o dopuszczalnym poziomie hałasu (art. 115a ustawy Prawo ochrony środowiska – P.o.ś.) jest wydawana w przypadku stwierdzenia przez organ ochrony środowiska, że poza zakładem, w wyniku jego działalności, przekroczone są dopuszczalne poziomy hałasu (przekroczenie wskaźnika hałasu LAeq D lub LAeq N). W decyzji określa się dopuszczalne poziomy hałasu poza zakładem.

Rozporządzenie Ministra Środowiska z 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (DzU nr 120, poz. 826) określa poziomy hałasu, które stanowią tzw. standardy jakości środowiska. Nie należy ich mylić z tzw. standardami emisyjnymi, które również mogą dotyczyć hałasu – choć jak dotąd nie zostały one ustalone. Możliwe jest to na podstawie upoważnienia z art. 145 ustawy P.o.ś.

Pozorne stwierdzenia
Przekroczenie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku może stwierdzić w zasadzie tylko organ ochrony środowiska (jest nim marszałek województwa lub starosta, zgodnie z ogólnymi zasadami podziału kompetencji w sprawach ochrony środowiska) – również w wyniku doniesienia czy skargi. Prowadzący instalację lub użytkujący urządzenie (czyli prowadzący zakład) nie musi prowadzić badań stanu akustycznego, choć może być zobowiązany do przeprowadzenia pomiar&oa...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?