Projekt nowej dyrektywy ramowej w sprawie odpadów rozbudowuje system definicji związanych z gospodarowaniem odpadami, uwzględniając także doświadczenia płynące z praktyki. Wprowadzono np. rozróżnienie między pojęciami „wstępne magazynowanie odpadów, poprzedzające ich zbieranie”, „zbieranie odpadów” i „magazynowanie odpadów, poprzedzające ich przetwarzanie”.
Wynikało to z założenia, że podmioty wytwarzające odpady w trakcie swojej działalności nie powinny być uznawane za uczestniczące w gospodarowaniu odpadami i podlegające obowiązkowi uzyskania zezwolenia na magazynowanie własnych odpadów, poprzedzające ich zbieranie.
Nie została natomiast zmieniona definicja dla systemu podstawowa, czyli definicja „odpadów”, uzupełniono ją jednak. Z jednej strony określono szczególne rodzaje odpadów (np. bioodpady mają to być ulegające biodegradacji odpady ogrodowe i parkowe, odpady spożywcze i kuchenne z gospodarstw domowych, restauracji, placówek zbiorowego żywienia i handlu detalicznego oraz porównywalne odpady z zakładów przetwórstwa spożywczego), z drugiej zaś, co wydaje się jednym z najważniejszych elementów nowej dyrektywy, wprowadzono szereg przepisów dążących do ułatwienia odróżnienia „odpadów” od „nie...