Obok rozwiązań techniczno-technologicznych oraz instrumentów ekonomiczno-finansowych, prawo stanowi jeden z filarów gospodarki odpadami, które powinny być oparte na solidnym fundamencie wiedzy. Wszystkie wskazane filary są bardzo ważne i trudno sobie wyobrazić dobry stan gospodarki odpadami bez dobrego stanu każdego z nich.

Dosyć łatwo można sformułować oczekiwania w stosunku do prawa, chociaż niewątpliwie trudno je zrealizować w praktyce.
 
Stabilne, spójne i zrozumiałe
Z reguły jako jedno z pierwszych wymagań wskazuje się, że prawo powinno być stabilne. Istotny jest tu również element kontynuacji, a jednocześnie jasnej wizji przyszłości, którą powinny kreować dokumenty strategiczne. Biorąc pod uwagę koszty zaawansowanych instalacji i technologii w gospodarce odpadami, aby można było ocenić ryzyko, niezbędny byłby co najmniej kilkuletni okres stabilizacji, czyli idealnie byłoby, aby w takiej perspektywie były znane przepisy prawne.
Prawo powinno być spójne i nie chodzi tylko o to, aby przepisy w zakresie ochrony środowiska, zawarte przecież w różnych aktach prawnych, nie były ze sobą sprzeczne, ale również o to, aby prawo w innych obszarach, np. zamówień publicznych, pomocy publicznej czy finansowe, wspomagało realizację celów środowiskowych, a nie je uniemożliwiało. Banalne jest przecież stwierdzenie, iż inwestycja o...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?