Deklaracja na rzecz rozwoju energetyki wodnej
Konferencja pn. „Rozwój energetyki wodnej w Polsce”odbyła się 27 października br. w Warszawie. Celem spotkania było przede wszystkim zachęcenie do inwestowania w energetykę wodną poprzez pokazanie korzyści z niej płynących.
Ponadto podpisano „Deklarację współpracy na rzecz rozwoju energetyki wodnej w Polsce”. Podpisujący dokument, Joanna Strzelec-Łobodzińska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki (MG), Jan Bury, sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, oraz Leszek Karwowski, prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, zadeklarowali partnerską współpracę w zakresie działań zmierzających do rozwoju energetyki wodnej w Polsce poprzez stworzenie dobrych warunków prawnych i instytucjonalnych dla tego sektora. W konferencji udział wzięli przedstawiciele władz państwowych, sektora energetycznego oraz instytucji zainteresowanych rozwojem OZE, w tym również delegaci Towarzystwa Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych, którzy mówili m.in. o barierach rozwoju małych elektrowni wodnych.
Ministerstwo Gospodarki we wspomnianej deklaracji, a także w korespondencji do TRMEW podkreśla, że troska o rozwój energetyki wodnej w Polsce wynika z kilku przyczyn.
Wykorzystanie OZE, jak podkreśla MG, wpisuje się w koncepcję zrównoważonego rozwoju, która zakłada postęp gospodarczy i społeczny w pełni zharmonizowany ze środowiskiem.
Zwiększenie udziału OZE w bilansie energetycznym przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego. Oznacza to zmniejszenie zarówno uzależnienia od zagranicznych surowców energetycznych, jak i problemów związanych z przesyłem energii.
Wykorzystanie OZE pozwala na przyspieszenie rozwoju społeczno-gospodarczego, co przekłada się bezpośrednio na zwiększenie ilości miejsc pracy oraz stwarza możliwość eksportu nowoczesnych technologii.
Rozwój energetyki odnawialnej wynika też z potrzeby realizacji zobowiązań międzynarodowych. Udział energii z OZE w bilansie energii finalnej w 2020 r. dla Polski ma wynosić 15% i, zdaniem MG, mimo że to cel ambitny, z pewnością możliwy do zrealizowania. Obecnie elektrownie wodne są obok źródeł wykorzystujących energię biomasy najistotniejszym producentem energii elektrycznej z OZE. Udział energetyki wodnej w energii elektrycznej wytworzonej z odnawialnych źródeł energii wynosił w 2008 r. ponad 30%. Ministerstwo Gospodarki podkreśla w tym kontekście znaczenie dla rozwoju hydroenergetyki planowanej budowy stopnia wodnego poniżej Włocławka. Według MG rozwój energetyki wodnej nadal będzie istotny, a z uwagi na fakt, że budowę nowych, dużych elektrowni wodnych w Polsce utrudniają bariery finansowe i uwarunkowania środowiskowe, zostanie on ograniczony przede wszystkim do małej energetyki wodnej.
Ewa Malicka,
TRMEW