Miejskie Dni Inteligentnej Energii (MDIE) są organizowane w ramach międzynarodowego projektu MODEL (Management of Domains related to Energy in Local authorities – Zarządzanie energią przez władze lokalne). Polskim koordynatorem projektu jest Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités” (więcej informacji na www.energymodel.eu).
Organizacja MDIE daje władzom lokalnym możliwość zaprezentowania swojego zaangażowania w osiąganie celów klimatycznych UE, umocnienia więzi z mieszkańcami i lokalnymi instytucjami oraz promowania efektywności energetycznej, wykorzystania odnawialnych źródeł energii i ochrony klimatu.
Miejskie Dni Inteligentnej Energii odbyły się już w sześciu polskich miastach w: Bielawie, Dzierżoniowie, Ełku, Gorlicach, Nowej Dębie i Raciechowicach. W ich trakcie mieszkańcy dowiadywali się, jak poprzez codzienne działania ograniczyć zużycie energii, uzyskując w ten sposób oszczędności i przyczyniając się do ochrony klimatu.
W każdym z MODEL-owych miast zorganizowano konferencje, zwiedzanie obiektów wykorzystujących energię odnawialną, zawody i konkursy, prezentacje, wystawy oraz pokazy filmów.
W Bielawie zainteresowani zwiedzali Centrum Odnawialnych Źródeł Energii. Mogli obejrzeć tam kotły na biomasę, pompy ciepła, turbiny wiatrowe oraz kolektory i ogniwa słoneczne umieszczone na dachu budynku. Z dużym zainteresowaniem spotkał się prezentowany przez firmę Viessmann Infomobil – specjalny pojazd, w którym zastosowano instalacje słoneczne i pompy ciepła. Dzierżoniów i Bielawa zorganizowały MDIE wspólnie, podczas XV Dzierżoniowskich Prezentacji Gospodarczych. W imprezie udział wzięło ok. 15 tys. osób.
Władze Ełku poszły o krok dalej i przygotowały trzymiesięczną miejską Kampanię na rzecz Inteligentnej Energii. W jej ramach zorganizowano m.in. zwiedzanie instalacji OZE oraz liczne konkursy. Szkolną Kampanię zakończyła inscenizacja „Sąd nad człowiekiem”.
Gorlice już dwa razy – w 2008 oraz 2009 r. – zorganizowały MDIE, które stały się okazją do przeprowadzenia szeregu akcji z zakresu edukacji energetycznej dzieci i młodzieży. W Nowej Dębie podczas konferencji „Zarządzanie energią w samorządach lokalnych” doświadczeniami podzieliły się nie tylko miasta polskie, ale i irlandzkie Fermoy.
Miejskie Dni Inteligentnej Energii w Raciechowicach adresowane były głównie do młodzieży szkolnej, dla której zorganizowano pokazy filmów o tematyce ekologicznej i rozmaite konkursy. Raciechowice przystąpiły do „Porozumienia Burmistrzów” – europejskiej inicjatywy na rzecz ochrony klimatu.
Pragniemy zachęcić inne polskie miasta i gminy do wzięcia udziału w projekcie MODEL i zorganizowania własnej imprezy poświęconej zrównoważonemu wykorzystaniu energii.
 
 
Patrycja Hernik,
Stowarzyszenie Gmin
Polska Sieć "Energie Cites"