Dendroflora cmentarza Górczyńskiego w Poznaniu
Cmentarze są miejscem pamięci i kultu po zmarłych, dlatego podlegają szczególnej opiece. Jednocześnie jako obiekty zadrzewione wchodzą w skład miejskich terenów zieleni.
Ważnym elementem cmentarzy są rośliny, zarówno te tworzące zieleń podstawową, zwykle wysoką, jak i te posadzone na grobach oraz w ich najbliższym sąsiedztwie. Drzewa i krzewy, komponujące się z architekturą sakralną, stwarzają specyficzny nastrój danej nekropolii. Oddziałują korzystnie na lokalne środowisko i jego mikroklimat, oddzielają świat sacrum od profanum. Ze względu na wyjątkowość tych miejsc warto poświęcić im więcej uwagi i poznać ich skład dendroflory.
Poznańskie nekropolie
W Poznaniu znajduje się 27 cmentarzy, w tym siedem czynnych. Łącznie zajmują powierzchnię 231 ha. Cmentarz Górczyński obok Dębieckiego i Jeżyckiego należy do najstarszych w mieście. Spoczywają tutaj prochy około 50 tys. ludzi, przede wszystkim mieszkańców Górczyna i Łazarza. Spośród zacnych zmarłych, pochowanych w tym miejscu, wspomnieć można polskiego podróżnika Kazimierza Nowaka (1897-1937). Jako pierwszy człowiek na świecie w latach 1931-1936 przebył on samotnie kontynent afrykański z północy na południe. Łącznie pokonał 40 tys. km pieszo, rowerem, konno, czółnem oraz na wielbłądzie. Cmentarz Górczyński założony został w...