Dezintegracja ultradźwiękowa a stopień współoczyszczania odcieków
Szerokie spektrum oddziaływania ultradźwięków w środowisku wodnym zapewnia wiele rozwiązań technologicznych w oczyszczaniu wody, ścieków i przeróbce osadów ściekowych.
Dzięki rozwojowi nauki i techniki istnieją również coraz szersze możliwości wykorzystania energii fal ultradźwiękowych w wielu dziedzinach życia. W ostatnich latach nastąpił gwałtowny rozwój metod generowania ultradźwięków i ich praktycznych zastosowań1. Ze względu na wielokierunkowe możliwości oddziaływania pola ultradźwiękowego na właściwości fizykochemiczne ośrodka, a także „czysty” rodzaj energii wprowadzanej do środowiska odcieków, metoda ta jest postrzegana jako szczególnie atrakcyjna2.
Odcieki stanowią istotne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Ich wysokie obciążenie, zawartość substancji toksycznych, zmienny skład i objętość powodują, że oczyszczanie tych wód odpadowych jest znacznie trudniejsze w porównaniu ze ściekami komunalnymi. Ze względu na ograniczoną podatność odcieków na proces biodegradacji oczyszczanie ich wymaga niejednokrotnie kojarzenia procesów jednostkowych stosowanych w technologii ścieków, między innymi metod fizykochemicznych z biologicznymi3-5. Jednym ze sposobów oczyszczania odcieków, który wydaje się skuteczny, jest poddanie ich wstępnemu kondy...