Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach została ogłoszona niemal dwa lata temu. Z jakim skutkiem?

Na mocy nowych przepisów zmienił się system gospodarowania odpadami komunalnymi, przenosząc odpowiedzialność za należyte wykonanie zadania w tym zakresie na gminy. Jednocześnie jednostki samorządu terytorialnego nie otrzymały skutecznych narzędzi, w tym kontrolnych, które dałyby realne możliwości kreowania systemu. Ustawodawca ograniczył możliwość pozyskiwania zleceń przez przedsiębiorstwa gospodarki odpadami do trybu przetargowego, mimo licznych informacji o braku efektywności takiego rozwiązania, którego sami doświadczyliśmy.

Przykłady państw najlepiej pod tym względem rozwiniętych jednoznacznie pokazują, że in house jest efektywny, a wolny rynek nie zdaje w tym obszarze egzaminu. Po transformacji ustrojowej sektor odpadowy został poddany procesom restrukturyzacyjnym, które doprowadziły do stworzenia wolnego rynku. Propagatorzy tej koncepcji nie brali jednak pod uwagę jego istoty oraz ogromnego znaczenia w polityce ekologicznej kraju, Europy, a przede wszystkim ? jakości życia mieszkańców i ochrony środowiska. Po 25 latach okazało się, że uwolnienie rynku nie było korzystnym posunięciem. Doprowadziło do zaniedbania rozwoju tej gałęzi gospodarki na szczeblu krajowym. Na lokalnym z kolei często królowało przekonanie, że niższy koszt odbioru odpadów jest najważniejszym i miarodajnym wskaźnikiem ich faktycznego zagos...