Poniżej przedstawione zostały argumenty stanowiące o wyborze odpowiedniego sposobu finansowania. Stojąc przed wyborem: obligacje czy kredyt, należy zbadać wskazane instrumenty finansowe w dwóch obszarach: finansowym i niefinansowym. Pierwszy związany jest z kosztem zaciągnięcia zobowiązania, wynikającym z prowizji i opłat związanych z jego pozyskaniem, odsetek będących wynagrodzeniem za udostępniony kapitał oraz częstotliwością płacenia odsetek i okresu spłaty kapitału, które mają wpływ na wartość obsługi długu, liczoną wg bieżącej wartości pieniądza. Natomiast obszar niefinansowy obejmuje swoim zakresem te czynniki, których nie da się wyrazić za pomocą pieniądza.
 
 
 
Obligacje czy kredyt – porównanie źródeł finansowania
 
Jednym z decydujących kryteriów wyboru sposobu finansowania deficytu budżetowego jest oczekiwanie niższych kosztów. Decyzja dotycząca wyboru sposobu zadłużenia musi być poprzedzona analizą porównawczą kosztów alternatywnych źródeł finansowania.
  • Porównanie kosztów odsetkowych
Koszty odsetkowe, płacone zarówno od obligacji, jak i od kredytu, stanowią wynagrodzenie banków za udostępniony kapitał. Warto więc opisać metody kalkulacji kosztów odsetkowych od analizowanych rodzajów zob...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?