Do walki z szarą strefą potrzebujemy policji środowiskowej
Utworzenie specjalistycznych komórek wyłącznie do prowadzenia nadzoru nad gospodarką odpadami w skali województwa i kraju postuluje nowy Główny Inspektor Ochrony Środowiska, Marek Haliniak.
Minęły trzy lata od wejścia w życie znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jak w ocenie GIOŚ samorządy poradziły sobie z organizacją nowego systemu gospodarki odpadami ? pod kątem zarówno przebiegu tego procesu, jak i osiągniętych efektów?
Widać, że nastąpiła pewna stabilizacja systemu w gminach. Ponadto zaobserwowaliśmy pozytywne zjawiska, jakimi są konsekwencja w prowadzeniu działalności informacyjnej i edukacyjnej przez gminy czy propagowanie selektywnego zbierania odpadów komunalnych, w tym również za pośrednictwem punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Dostrzegliśmy również poprawę w wywiązywaniu się przez gminy z obowiązków osiągania poziomów wymaganych ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a podyktowanych przepisami Unii Europejskiej. Na przykład w kwestii osiągnięcia wymaganego poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia frakcji odpadów komunalnych w postaci papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła w 2012 r. nie udało się to ok. 42% skontrolowanych gmin. W 2013 r. takich samorządów w grupie kontrolowanych przez nas było już ok. 16%, a w 2014 r. jedynie ok. 5%. Widać więc stopniową poprawę w realizacji ustawowych obowiązków dotyczących postępowania z odpad...