Nigdy wcześniej nie było lepszego okresu na to, aby właściciele komercyjnych nieruchomości zaangażowali się aktywnie w kwestię ich sprawności energetycznej. Energia stanowi największy koszt operacyjny w ramach budynku, a jej ceny rosną. Kontrola temperatury i oświetlenie (składniki najbardziej wpływające na koszty energii) są dwoma najważniejszymi kryteriami, które wymieniają najemcy podejmujący decyzję o rezygnacji z najmu.

Wielu właścicieli i zarządców nieruchomości opracowuje strategie mające zmniejszyć zużycie energii i staje się jasne, że właściwe podejście do tego zagadnienia nie tylko przyczynia się do oszczędności energii, ale także wpływa na zwiększenie sprawności całego budynku i osiągnięcie lepszych wyników finansowych. Szacunki zaprezentowane przez Amerykański Departament Energii mówią, że 30-procentowa redukcja zużycia energii prowadzi do 5-procentowego wzrostu zysku netto oraz zwiększenia ogólnej wartości budynku. Aby to osiągnąć, zarządcy muszą wykazać się wszechstronnym podejściem do tego zagadnienia, opierając swoje działania na planowaniu i analizie.
 
Od czego zacząć
Efektywne zarządzanie energią w budynku powinno rozpocząć się od zebrania zespołu ludzi, w skład którego wchodziliby: właściciel budynku, zarządca nieruchomości oraz dostawca rozwiązań energetycznych, a także reprezentanci różnych departamentów, w tym księgowości i kont...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?