Pośród krajów Europy Środkowo-Wschodniej Polska uznawana jest za ten, w którym drzemie ogromny potencjał rozwoju energetyki wiatrowej. Z drugiej strony ten sposób wytwarzania energii daje Polsce największe możliwości ze wszystkich odnawialnych źródeł.

W ciągu ostatniej dekady udało się wdrożyć szereg regulacji prawnych, których celem było umożliwienie realizacji tego typu przedsięwzięć. Pierwsze przepisy prawa wprowadziły pojęcie energetyki odnawialnej do polskiego ustawodawstwa, następne wyznaczyły cele do osiągnięcia, po czym kolejne przepisy odnosiły się już do konkretnych aspektów funkcjonowania tego typu inwestycji (np. podatków).
Mając jednak na uwadze to, że nowelizacja prawa stanowi proces, w miarę upływu czasu pokonywane były kolejne bariery. Dziś za jedną z głównych przeszkód uznaje się tryb uzgodnień przyłączeń inwestycji do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE), a dokładnie brak możliwości uzgodnienia zasad przyłączenia inwestycji. Inwestorzy, wnioskując do operatorów o przyłączenie, często napotykają na szereg trudności wszelakiej natury. Nawet jeżeli w końcu udaje się inwestorowi uzyskać warunki przyłączenia, nie oznacza to, że inwestycja jest możliwa do realizacji, a to ze względu na zakres prac wskazany jako niezbędny dla przyłączenia inwestycji.
 
Obowiązujące akty prawne
W polskim systemie pra...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?