Magdalena Tomżyńska

Rynek zieleni publicznej w Polsce jest w porównaniu z europejskim jeszcze bardzo skromny. Najczęściej małe fundusze starczają zaledwie na uzupełnienie zadrzewień ulicznych. Tylko niektóre gminy mogą się poszczycić nowymi założeniami zieleni. Z czasem jednak ta sytuacja ulegnie zmianie, w miarę jak będzie się poprawiała sytuacja ekonomiczna i rosła świadomość potrzeb społecznych w tym zakresie.

Tymczasem niewielkie sumy trafiające z budżetu na zieleń, powodują, że prace projektowe są uznawane za zbędny wydatek. To błędne założenie wpływa potem na jakość produktu, jakim jest teren zieleni.
Racjonalnie wykorzystać można nawet skromne środki. Jednym z podstawowych warunków przemyślanego wydatkowania funduszy jest urządzanie zieleni w oparciu o dobry projekt. Istnieje bowiem wielka różnica między zielenią sadzoną przypadkowo, a zielenią projektowaną, starannie przemyślaną i już na etapie projektu uwzględniającą warunki siedliskowe, potrzebne funkcje i możliwości. Na powstanie dobrego terenu zieleni składają się trzy podstawowe czynniki: postawienie przez inwestora wysokich wymagań projektantom i wykonawcom, dobre przygotowanie projektowe oraz wykonanie zieleni zgodnie z dokumentacją. Prawidłowo wykonany projekt spowoduje znacznie efektywniejsze wykorzystanie nawet najskromniejszych funduszy. Poważniejsze zadani...