Rośliny, których kształt jest efektem cięcia, to interesujący element kompozycji na terenach zieleni miejskiej. Najpopularniejszym przykładem przycinania krzewów i drzew jest żywopłot, który może być formowany na różne sposoby.

Przekształcanie roślin w bryły rozmaitych kształtów dawniej było traktowane jako wyraz złego gustu albo kojarzone z okresem przedwojennym i „pańskimi fanaberiami”, jednak i tak formowanie żywopłotów doceniane jest od wielu lat ze względu na ich funkcjonalność. Natomiast współczesna moda na stosowanie w aranżacjach przestrzennych formowanych drzew i krzewów przyszła do nas 10-15 lat temu z Zachodu i – choć wydawało się, że szybko przeminie – ciągle cieszy się popularnością. Mankamentem ograniczającym ich wykorzystanie w przestrzeni miejskiej jest konieczność systematycznej pielęgnacji, gdyż zaniedbanie cięcia może zniweczyć wieloletnie starania.
Warto poświęcić czas i fundusze na przekształcanie roślin, które mają swój charakterystyczny pokrój, ponieważ geometryczne bryły wśród naturalnych form roślinnych wyglądają intrygująco. Wskazują na obecność człowieka panującego nad przyrodą i narzucającego jej swoje reguły. Ponadto cięcie porządkuje przestrzeń i sprawia, że kompozycja staje się wyrazista i zwarta. Kojarzy się to także z eleganckimi rozwiązaniami, jest reprezentacyjne i podkreśla rangę miejsca. Właściwym c...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?