Szereg ważnych spotkań i konferencji międzynarodowych, na których omawiane są sprawy energetyki odnawialnej, wskazuje, że stale rośnie świadomość społeczeństw i wynikająca z niej wola decydentów do dynamicznego rozwoju wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Tej ogólnej tendencji nie zmienia fakt istnienia na świecie często zasadniczych różnic poglądów, co do potrzeby i tempa rozwoju tego rodzaju energetyki.


Zbigniew Kamieński,
zastępca dyrektora, Departament Energetyki, Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej

Ważnym, choć może mniej znanym dokumentem, przyjętym podczas Światowego Szczytu w sprawie Zrównoważonego Rozwoju w Johannesburgu (2-4 września 2002 r.) jest Wspólna Deklaracja „Droga ku energii odnawialnej”, podjęta przez kraje Unii Europejskiej i 13 państw kandydujących oraz grupę krajów rozwiniętych i rozwijających się. Deklaracja jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Do chwili obecnej jej treść przyjęły 44 państwa.
W deklaracji wyrażono silne zobowiązanie się do promowania energetyki odnawialnej i wzrostu jej udziału w całkowitym zużyciu energii pierwotnej w skali globalnej. Podkreślone jest znaczenie zwiększenia wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych dla osiągnięcia zrównoważonego rozwoju, zarówno w układzie krajowym, jak i globalnym. W deklaracji czytamy, że energetyka odnawialna to nowe możliwości ograniczani...