Prosty schemat układu instalacji grzewczej z pompą ciepła, zwłaszcza w domach jednorodzinnych, obejmuje jedno dolne źródło ciepła oraz dwa odbiory ciepła – do podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz do ogrzewania pomieszczeń. Dolnym źródłem może być powietrze atmosferyczne, lecz wybór tego właśnie źródła pociąga za sobą określone konsekwencje, które wynikają przede wszystkim z własności fizycznych powietrza, a w dalszej kolejności z wahań pogody, zwłaszcza temperatury powietrza.
Pompa ciepła „pompuje” ciepło z dolnego źródła – to znaczy pobiera z tego źródła energię cieplną, oddając ją (wraz z dodatkiem własnej energii napędowej) w górnym źródle ciepła. Na rys. 1 przedstawiono prosty schemat monowalentnego układu instalacji z pompą ciepła, z jednym dolnym źródłem ciepła.

Rys. 1. Schemat układu instalacji z pompą ciepła: PC – pompa ciepła, DZ – dolne źródło ciepła (powietrze, woda albo grunt), CO + CWU – górne źródło ciepła (odbiór ciepła do ogrzewania pomieszczeń i do podgrzewania ciepłej wody użytkowej)


Ile ciepła można pozyskać z powietrza otoczenia?
Pobierając ciepło z powietrza schładzamy je (w wymienniku ciepła o nieskończenie dużej powierzchni wymiany ciepła w nieskończenie długim czasie) i teoretycznie możemy obniżyć temperaturę powietrza aż do temperatu...