Woda

Konkurencyjnymi do powietrza dolnymi źródłami ciepła są woda i grunt, wymagające większego nakładu finansowego na instalację umożliwiającą ich wykorzystanie niż ma to miejsce w odniesieniu do powietrza. Dla wody i gruntu znacznie mniejsze są jednak koszty eksploatacji, przy tym wahania temperatury tych źródeł w trakcie eksploatacji są nieporównanie mniejsze niż w przypadku powietrza.
Niewątpliwą zaletą wyboru powietrza jako dolnego źródła jest stosunkowo niski koszt instalacji umożliwiającej jego wykorzystanie1. Można – niezbyt precyzyjnie - powiedzieć, że jest to koszt zakupu i zainstalowania wentylatora. Koszt korzystania z tego źródła – opłata za energię elektryczną do napędu wentylatora – wliczany jest natomiast do kosztu eksploatacyjnego.

„Wodne” dolne źródła ciepła
W dokonanej analizie dotyczącej różnic pomiędzy powietrzem a wodą1 jako dolnymi źródłami ciepła wspomniano, że przy wychłodzeniu o 1 K z 1 kg wody można uzyskać ponad czterokrotnie więcej ciepła niż z 1 kg powietrza. Jest to wynikiem tego, że właściwa pojemność cieplna powietrza wynosi (cP)pow ≈ 1 kJ/(kg•K), natomiast dla wody jest (cP)wod &≈ 4,2 kJ/(kg•K). Powietrze można wychładzać w zasadzie bez ograniczeń, w odniesieniu do wody sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Mówiąc o wodzie musimy wyróżnić trzy rodzaje dolnego ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?