Dotychczas małe tężnie solankowe, zwane również gradierniami, budowane były głównie w hotelach, salonach kosmetycznych oraz ośrodkach spa. Obecnie stają się coraz popularniejsze w prywatnych domach i ogrodach.

 

Dzięki naturalnemu i leczniczemu mikroklimatowi wytwarzanemu przez tężnie możemy czerpać mnóstwo korzyści z inhalacji solankowych, które są źródłem wielu niezbędnych dla zdrowia człowieka mikroelementów. Inhalacje aerozolem solankowym umożliwiają odzyskanie równowagi organizmu i skuteczną walkę z licznymi chorobami. Godzinny spacer przy tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem. Balneologia to jedna z najstarszych dziedzin medycyny uzdrowiskowej, zajmująca się badaniem właściwości leczniczych wód podziemnych, solanek i borowin oraz zastosowaniem ich w lecznictwie, zwłaszcza terapii chorób przewlekłych.

Początkowe wykorzystywanie tężni do produkcji soli dość szybko zmieniło się w uzdrowiskową eksploatację takich konstrukcji. W produkcji powstawanie bogatych w sole aerozoli było bowiem efektem mało pożądanym, ponieważ prowadziło do utraty soli, natomiast w inhalacji największe znaczenie ma właśnie skład aerozolu. Rozwój alternatywnych sposobów pozyskiwania soli spowodował, że tężnie stały się miejscem służącym do zażywania inhalacji powstałego w ich otoczeniu leczniczego aerozolu. Konstruowane w celach leczniczych obiekty różnią się do tęż...