Dopływy powierzchniowe służące natlenianiu jezior przepływowych
Dopływy powierzchniowe służące natlenianiu jezior przepływowych
Korzyści środowiskowe natleniania głęboczka przez wodę dopływu powierzchniowego są bezsporne w kontekście ograniczania uwalniania biogenów z osadów dennych. Niemniej jednak o powodzeniu przedsięwzięcia będzie decydował szereg czynników zarówno środowiskowych (np. fizykochemicznych, morfometrycznych, hydrologicznych, ekologicznych), jak i technicznych oraz formalnoprawnych.
Nie kwestionując potrzeby priorytetowego traktowania działań ochronnych w zlewniach jeziornych, nie można pominąć konieczności doskonalenia metod rekultywacji zbiorników wodnych. Należy jednocześnie brać pod uwagę, że niezależnie od rodzaju prac podejmowanych dla odnowy ekosystemu wodnego łączy je zazwyczaj wspólna cecha ? są to zamierzenia relatywnie bardzo drogie. Przeciętny koszt współczesnych projektów rekultywacji w warunkach naszego kraju to kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych w przeliczeniu na hektar powierzchni zbiornika wodnego. Jasna staje się zatem konieczność poszukiwania mniej kosztochłonnych rozwiązań.
Natlenianie z użyciem rurociągów nalewczych
Celem pracy jest analiza możliwości zastosowania dla jezior przepływowych rozwiązań rekultywacyjnych polegających na natlenianiu wód naddennych poprzez wtłaczanie w rejon głęboczka wód dopływów powierzchniowych, ujętych rurociągami nalewczymi. W artykule zostaną przedstawione wyn...